Testy na prawo jazdy: Jazda za pojazdem przewożącym osoby niepełnosprawne

Pytanie z testów na prawo jazdy dotyczące jazdy za pojazdem przewożącym osoby niepełnosprawne sprawia kłopot blisko połowie zdającym testy na prawo jazdy. 

Zdamyto.com kolejny raz opublikowało zestawienie trudnych pytań stosowanych w testach na prawo jazdy. Blisko połowa zdających w miesiącu grudniu udzieliło niepoprawnej odpowiedzi na poniższe pytanie:

testy na prawo jazdy 2017
Czy w tej sytuacji masz obowiązek zachować szczególną ostrożność?

Twoja odpowiedź brzmiała TAK? Jesteś na dobrym tropie...

...jednak to nieprawidłowa odpowiedź. Dlaczego?

Odpowiedź daje art. 58 ustawy prawo o ruchu drogowym:

1. Pojazd przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu osób niepełnosprawnych oznacza się z przodu i z tyłu kwadratowymi tablicami barwy niebieskiej z międzynarodowym symbolem wózka inwalidzkiego barwy białej. Tablice te powinny być wykonane z materiału odblaskowego. Kierujący tym pojazdem jest obowiązany włączyć światła awaryjne podczas wsiadania lub wysiadania osoby niepełnosprawnej.

2. Kierujący pojazdem, omijając pojazd, o którym mowa w ust. 1, jest obowiązany w czasie wsiadania lub wysiadania osoby niepełnosprawnej zachować szczególną ostrożność i w razie potrzeby zatrzymać się.

Szczególną ostrożność musisz zachować zatem podczas omijania tego pojazdu, ale tylko w sytuacji gdy wsiada lub wysiada z niego osoba niepełnosprawna.

Testy na prawo jazdy 2017

Pełna oficjalna baza pytań na prawo jazdy dostępna jest na portalu zdamyto.com

Image: